PSYCHOLOGIA PORODU

LĘK PRZED NIEZNANYM

Zagadka, tajemnica, sytuacja nie do przewidzenia, trudna do zaplanowania, czyli poród i nieznane.

Lęk przed nieznanym odczuwa każda kobieta, która spodziewa się dziecka.

Ale trzeba go obniżyć jak tylko się da.

Dlaczego? Aby Twój poród przebiegł tak jakbyś sobie tego życzyła, a nie jako ciąg wydarzeń zupełnie od Ciebie niezależnych.

Masz na ten proces ogromny wpływ.

Zaufanie do personelu medycznego, jeżeli rodzisz w szpitalu jest bardzo ważne. Ale najważniejsze jest zaufanie samej sobie bo to Twoje zadanie wydać na świat dziecko, żadna nawet najbardziej fachowa pomoc nie będzie oddychała, działała za Ciebie, a tym bardziej Cię relaksowała. Chyba, że jest przy Tobie doula, ale jeżeli z jej wsparcia skorzystasz będziesz przygotowana do porodu pod praktycznym kątem stosowania technik relaksacji odpowiednio wcześniej. Położne często szkolą się dodatkowo w tym zakresie.

Chciałabym, żeby doświadczenie porodu jeszcze bardziej Cię wzmocniło życiowo. Jako kobieta masz w sobie wiele możliwości, predyspozycji i zasobów, żeby tak się stało. Tylko musisz wiedzieć jak je z siebie wydobyć i jak z tym pracować na osobistą korzyść i dziecka.

Obserwuje niestety coś takiego, że do porodu wiele kobiet przygotowuje się skrupulatnie, ale głównie poprzez spakowanie torby do szpitala, perfekcyjnie zorganizowanego kącika dla malucha i zapakowanie do głowy przekonań typu „jakoś to będzie, w końcu tyle kobiet przede mną rodziło”, albo „oby tylko szybko to przebiegło i zapomnijmy o tym (bo przecież nie może to być coś miłego- na filmach przecież to widać, te kobiety tak krzyczą i wgl)”.

Co robić, aby okiełznać nieznane?

Pomogą Ci w tym:

1. WIEDZA, czyli poznanie:

– działania hormonów w porodzie,

– przebiegu porodu, faz,

– najnowszego standardu opieki okołoporodowej (przystępnie opisany tutaj https://dziecisawazne.pl/standardy-opieki-okoloporodowej-na-rok-2019-w-pigulce/)

(obserwując moje wpisy na pewno te informacje zdobędziesz)

2. LISTA OCZEKIWAŃ, (moim zdaniem dużo skuteczniejsza od planu porodu)

Zadaj sobie pytania i udziel konkretnych odpowiedzi; oczywiście nie musisz od razu, zastanów się nad nimi dobrze

– Jak wygląda mój idealny poród?

– Czy potrzebuję, chcę mieć towarzysza porodu? (zdecydowanie tylko osoby odwzajemniającej chęć)

– Jak zareaguje, jeżeli moje plany i oczekiwania ulegną zmianie?

– Czy mam w sobie siłę i moc odpuszczania, gdy zdarzają się nagłe sytuacje?

– Co budzi mój niepokój odnośnie aktu porodu?

– Czy znam naturalne sposoby łagodzenia mojego bólu?

– Czy znam pozycje, które ułatwią mi przebieg danej fazy porodu?

– Co może sprawić mi radość, wprowadzić mnie w dobry nastrój a co mogę zabrać do porodu?

3. PRAKTYKA

W wielu salach porodowych można skorzystać z worka sako, piłek, drabinek, dlatego dowiedz się co oferuje wybrany przez Ciebie szpital i spróbuj poćwiczyć na podobnym sprzęcie w domu

(ja dwa ok miesiąc przed porodem codziennie wieczorem ćwiczyłam oddychanie i kołysanie się na dmuchanej piłce i podobną miałam na sali porodowej, a nawet lepszą i większość skurczy spędziłam na niej)

– ćwiczenia oddechowe jak, kiedy (jest wiele kursów pokazujących jak pracować oddechem w porodzie, takie kursy są warte zainwestowania)

– ustalenia z osobą towarzyszącą (porozmawiaj z tą osobą na temat tego, czy jeżeli będziesz chciała aby ta osoba coś zrobiła np. wyszła, coś Ci przyniosła, zamilczała czy porozmawiała z Tobą w danym momencie to czy się obrazi, nadąsa, będzie w stanie panować nad swoimi emocjami, czy zna rolę jaką dla Ciebie będzie pełnić i Twoje oczekiwania).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *