PSYCHOLOGIA CIĄŻY

III TRYMESTR CIĄŻY – CZYLI CORAZ BLIŻEJ PORODU

Według badań czy statystyk III trymestr ciąży może być czasem:
– powrotu pewnych niezbyt przyjemnych dolegliwości,
– pojawienia się dotychczas nieodczuwanych dolegliwości bólowych,
– braku odpowiedniej dawki snu,
– odczuwania większego niż dotychczas zmęczenia,
– szybkiego „wyczerpywania się” energii.

Fizycznie zatem ciąża znów daje się we znaki. Dzidziuś jest już coraz większy, a co za tym idzie robią się z nas kuleczki i skłaniamy się raczej ku temu, żeby rozwiązanie nadeszło prędko (w swoim czasie oczywiście, ale żeby czas może jednak przyspieszył).

Każda z nas przeżywa ciąże w odmienny sposób. Inne mamy oczekiwania, marzenia, doświadczenia. Z psychologicznego punktu widzenia natomiast jest kilka kwestii, w których jesteśmy podobne m.in.:
1. STANIE SIĘ RODZICEM JEST JUŻ CORAZ BLIŻEJ
Niedługo nie tylko urodzi się dziecko, ale my narodzimy się jako matki. Pomimo, że rodzi się kolejne dziecko wtedy również rodzimy się jako mamy, ale już dla dwójki, trójki itd. III trymestr jest początkiem osobistej transformacji w osobę, przed którą staną nowe obowiązki i wyzwania. Zpsychologicznego punktu widzenia najistotniejsze jest to czy to nasze nowe oblicze wpasuje się w naszą tożsamość, osobowość czy będzie trudne do przyjęcia.
2. POD KONIEC CIĄŻY ZACHOWUJEMY SIĘ PODOBNIE
Jakie zachowania w wyniku tego procesu mogą się pojawić?
– szybka zmienność emocji,
– przejściowe obniżenie nastroju,
– strach, niepokój o to jak to będzie teraz, co ze mną, co z nami,
– ambiwalencja, czyli np. radość z tego powodu, że dziecko się pojawi, ale i strach,
– konflikt, czyli np. myśli w rodzaju „chce być matką, ale chyba nie powinnam nią zostać”,
– regresja, czyli infantylne zachowania.

Na szczęście takie zachowania są tymczasowe i zazwyczaj o łagodnym przebiegu. Co pocieszające są całkiem normalne i powszechne u kobiet w czasie ciąży. Dlatego relaks, skupienie na oddechu, odpoczynek są wtedy bardzo potrzebne.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Jeśli takie zachowania pojawiają się bardzo często, spędzają sen z powiek czy negatywnie oddziałują na jakość życia i współżycia z innymi ludźmi warto byłoby skonsultować to ze specjalistą psychologiem czy psychiatrą i zacząć nad nimi pracować.
Zdrowie fizyczne jest bardzo ważne i o nie w ciąży troszczymy się szczególnie, ale równie ważne jest zdrowie psychiczne. W końcu wiele badań naukowych potwierdza to, że nasze myśli, uczucia, emocje wpływają mocno na funkcjonowanie naszego ciała np. duża ilość stresu w naszym życiu może negatywnie oddziaływać na układ odpornościowy w rezultacie czego często chorujemy.

3. SYNDROM WICIA GNIAZDA – WSZYSTKIE BIERZEMY SIĘ ZA PORZĄDKI, PRZYSZLI TATOWIE TAKŻE
Bardzo fajne badanie tego zjawiska przeprowadziła wraz z zespołem Marla Anderson z McMaster University. Badaczka wyodrębniła dwa obszary, w jakich pojawiają się zmiany. Przyszłe mamy zajmują się wtedy przygotowywaniem przestrzeni odczuwając równocześnie potrzebę izolacji. Oczywiście potrzeba zabrania się nagle za porządki w całej chałupie, jako zwiastun zbliżającego się porodu to taki trochę mit.
Według naukowców dla kobiet najważniejsza zaczyna być organizacja oraz zakańczanie zaplanowanych projektów.
Co się za tym kryje? Otóż, jeżeli w głowie mamy pojawił się pomysł o nazwie np. „Projekt pokoik”, „Kącik malucha” itp. zaczyna intensywnie nad nim pracować.
Najśmieszniejsze jest to, że im jesteśmy wtedy bardziej zmęczone, tym bardziej nas to nakręca do działania. Ale dobrze bo są tego plusy.
Im więcej zdrowej, bezpiecznej aktywności przed porodem, tym poród łagodniejszy poród, na który każda z oczekujących mam liczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *