PSYCHOLOGIA PORODU

HORMONY W PORODZIE – OKSYTOCYNA NATURALNA VS. SZTUCZNA I KILKA SŁÓW O INDUKCJI

JAK DZIAŁA NATURALNA OKSYTOCYNA?

1. Chroni kobiety przed stresem i fizycznymi wymogami związanymi z ciążą, porodem i późniejszym macierzyństwem oraz odruchem wypływu pokarmu z piersi.

2. Oddziałuje łagodząco na odczuwany lęk, stres i niepokój, chroni tym samym przed negatywnymi nastrojami.

3. Stymuluje odruch „wypchnięcia płodu” w ostatniej fazie parcia.

4. Odpowiada za rozwieranie się szyjki macicy oraz skurcze macicy w porodzie.

5. Wydzielana jest pulsacyjnie, dzięki czemu skurcze macicy pojawiają się z przerwami, które mają za zadanie dać mamie czas na odpoczynek i regenerację.


A SZTUCZNA OKSYTOCYNA?

1. Nie wpływa na centralny układ nerwowy, ponieważ nie przekracza bariery krew- mózg przez co może nie działać tak korzystnie na przebieg porodu (mamę i dziecko) i zdrowie psychiczne mamy po nim.

2. Blokuje wydzielanie endorfin naturalnych opiatów, które uśmierzają ból w porodzie.

3. Podawana we wlewie ciągłym może powodować, że skurcze są długie i pojawiają się z większą częstotliwością, przez co mama nie może się odpowiednio zregenerować i odpocząć. Może odczuwać przez to silny ból.

4. Wysoki poziom oksytocyny syntetycznej, utrudnia pojawienie się uczucia „miłości” do dziecka.


CO Z INDUKCJĄ PORODU?

Często jest proponowana w celu rozpoczęcia porodu, czyli wywołania skurczy:

– gdy minęło sporo czasu od przewidywanej daty porodu (normą są dwa tygodnie, spotkałam źródła podające trzy tygodnie),

– gdy zaobserwowano nieprawidłowe wartości tętna u dziecka,

lub gdy rozszerzanie się szyjki jest mniejsze niż przyjęty 1cm na godzinę pomimo skurczy, albo są problemy z odklejeniem się i wydaleniem łożyska (aktualne badania podają, iż czas trwania porodu naturalnego jest dłuższy, niż przyjęty w szpitalach)

Zmiany tętna u dziecka są spowodowane najczęściej stresem (wysokim poziomem kortyzolu) jaki doświadcza mama. Niestety, taki rodzaj indukcji dla organizmu działa tak, że stres i ból zamiast opaść wzrasta. Większość z Nas po informacji o obniżeniu się dobrostanu dziecka raczej podejmuje decyzję, o tym żeby zgodzić się na jej podanie kierując się dobrem dziecka. Czy to zła decyzja? Moim zdaniem nie. Nie przyniesie Mamie i Dziecku korzyści, jakie dałaby naturalna oksytocyna, ale na pewno przyspieszy spotkanie z dzieckiem co już znacząco pomaga w zmniejszeniu się stresu spowodowanego długim oczekiwaniem na nie co jest niewątpliwą korzyścią. Według mnie oksytocyna syntetyczna powinna być zastosowana, gdy upłynęły co najmniej dwa tygodnie od wyliczonego terminu i wszelkie sposoby naturalnej stymulacji porodu nie są skuteczne. Jest to dużo bezpieczniejsza opcja od cesarskiego cięcia, które jest poważną operacją.


JAK NATOMIAST PRZYSPIESZYĆ, WSPOMÓC NATURALNY BIEG PORODU, ŻEBY UNIKNĄĆ DYLEMATU PRZYJĘCIA JEJ CZY NIE?

Zadbaj o otoczenie, które pomoże twojemu ciału w naprodukowaniu jak największej ilości naturalnej oksytocyny, czyli

1. Jak najwięcej przed zbliżającym się terminem porodu relaksuj się przy zgaszonym świetle, najlepiej przy świecach, być może dodatkowo kołysząc się na piłce fitnessowej.

2. Uwarunkuj się na wprowadzenie w stan relaksu, czyli spraw by neutralne dotychczas przedmioty wprawiały Cię w dobry, spokojny nastrój i pomagały Ci się wyciszyć np.

– gdy odpoczywasz w ostatnim trymestrze ciąży, kładziesz się na drzemki kładź się na wybranym kocu czy materiale, który później zabierzesz ze sobą do szpitala na poród,

– w czasie, gdy jesteś zrelaksowana popryskaj się wybranymi perfumami, których zapach możesz rozpylić w pokoju, którym rodzisz itp.

Ważny jest tutaj mechanizm kojarzenia zaprzyjaźniania się z rzeczami wtedy, kiedy jesteś zadowolona, odprężona. Dzięki czemu Twój mózg dzięki dźwiękom, zapachom, konkretnej rzeczy przywoła u Ciebie często w procesach nieświadomych miłe doznania co z kolei na pewno pomoże w wydzielaniu oksytocyny.

3. Seks i masaż sutków to jak najbardziej skuteczne i potwierdzone badaniami sposoby na przyspieszenie porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *