PSYCHOLOGIA CIĄŻY

II TRYMESTR CIĄŻY – NAJPIĘKNIEJSZY?

W II trymestrze ciąży, gdy nieprzyjemne dolegliwości, uczucie niepokoju, obawy o stratę dziecka obniżają się zaczynają pojawiać się przyjemniejsze doświadczenia. Wiele kobiet twierdzi, iż jest to najpiękniejszy czas. Być może jest to efektem wydarzeń takich jak:

 1.  Poczucie pierwszych ruchów dziecka
  W internecie wiele mam pyta o to kiedy, kiedy, kiedy to będzie, kiedy to było u Was itd. I wcale się nie dziwię, w końcu to piękny, mocno ekscytujący, wyczekiwany i również wzruszający moment.
  Przeważnie w pierwszej ciąży pierwsze ruchy można poczuć między 18-20 tygodniem ciąży. Zdarza się, że są odczuwane wcześniej, albo nieco później i to jest ok. Każda z Nas ma inne ciało.
 2. Pojawienie się zauważalnych zmian
  Dla jednych mam oczekiwane i przyjmowane z radością oraz dumą- bo w końcu widać brzuszek. Dla drugich nie przynoszące radości w ogóle. W tym czasie kobitki „rośniemy”-  zdecydowanie wszerz. Dodatkowe kilogramy i ciąża to jest norma. Przecież to jest taki #slodkiciezar 🙂 Nie mówię tu oczywiście o doprowadzeniu do stanu prze- „jedzenia za dwoje”. Natomiast może to być powodem pojawienia się braku akceptacji tego stanu rzeczy przez kobietę, ale i jej partnera. Jeżeli przesłanki ku temu zaczynają się pojawiać, warto „na gorąco” jak najszybciej ten problem rozwiązać, porozmawiać o tym. Czasem warto skorzystać ze wsparcia kogoś takiego jak np. terapeuta par, który pomoże zmienić nieco perspektywę, albo wyjaśnić inne rzeczy które lepiej, gdy wypłyną teraz niż w czasie zbliżającego się porodu lub po pojawieniu się dziecka.
 3. Nadejście okresu przyjemnych doznań, dzięki temu, że:
  – piersi przestają być tkliwe jak w czasie minionych miesięcy,
  – pochwa jest lepiej nawilżona,
  – okolica miednicy ma silniejsze ukrwienie.
  Warto z tych dobrodziejstw skorzystać i obdarzyć się miłością i czułością. Póki gabaryty brzuszkowe temu sprzyjają 😉
 4. Pojawienie się ciążowego zapominalstwa, czyli mamnezji, amnezji, a po naukowemu pregnezji.
  Amnezja podczas ciąży rzeczywiście zachodzi. Troszkę gorzej też wypadamy w gromadzeniu i przetwarzaniu informacji. Po dwóch latach od urodzenia dziecka pamięć powróci nie martwcie się. Nie będzie już trzeba czytać dzisięć razy tego samego. Potwierdziły to badania z 2016 roku. A jakie wnioski wyciągnięto? Otóż poczucie więzi do dziecka było silniejsze, im większe zaszły zmiany. U ojców takich zmian nie odnotowano. Dlatego nie jest to dla nich naturalna rzecz, żeby budzić się w nocy od nagłego poruszenia się dziecka w łóżeczku czy np. szybko reagować na wczesne oznaki głodu, które wykazuje dzidziuś, zanim jeszcze zacznie głośno z tegoż powodu zapłakać. Całe szczęście, że matka natura Nas mateczki takimi zmianami obdarzyła. Bo kto jak nie my?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *