PSYCHOLOGIA CIĄŻY

CZY CIĄŻA TO DOBRY CZAS NA PSYCHOTERAPIĘ?

Zakładam, że proces stawania się Mamą jest dla Ciebie intrygujący i poszukujesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.

To bardzo dobrze. One są potrzebne.

Jednakże zanim uzyskasz odpowiedź Czy ciąża to dobry czas na podjęcie psychoterapii? pozwól, że wprowadzę kilka ważnych informacji.

Czy wiesz, że wiodącym w procesie odkrywania siebie jako Matki, stawania się Mamą jest reprezentacja mentalna swojej osoby w tej roli?

Czym dokładnie jest?

REPREZENTACJA MENTALNA to pewnego rodzaju wyobrażenie rzeczy, które nigdy nie zostały doświadczone i nie istnieją aktualnie w rzeczywistości, ale są wyobrażeniami:

– siebie w roli matki,

– partnera jako rodzica,

– dziecka jako odrębnej osoby,

– naszej matki jako babci.

Zapewne znane Ci jest pojęcie styl przywiązania. Styl przywiązania kobiety może wpływać na jej mentalną reprezentację w okresie przedporodowym. Czy ciąża będzie przeżywana, doświadczana, odbierana pozytywnie, negatywnie czy świadomość oczekującej Mamy będzie wypełniona licznymi obawami.

W trzecim trymestrze ciąży zazwyczaj reprezentacja staje się dość uporządkowana i skonsolidowana. Dzieję się to dzięki temu, że oczekująca na narodziny Mama zaczyna już na tym etapie wyobrażać sobie swoje dziecko, jak wygląda, jak się nim zajmuje, co razem robią.

To wyjątkowe zjawisko wpływa na

– adaptacje psychologiczną do stania się rodzicem,

– zachowanie i postawy rodzicielskie wobec dziecka,

– rozwinięcie danego stylu przywiązania dziecka i jego funkcjonowania refleksyjnego.

A czym się charakteryzuje wspomniane funkcjonowanie?

Aby nasze zachowanie i zachowanie innych ludzi było dla nas przewidywalne i zrozumiałe musimy dobrze z rozpoznawaniem stanów sobie radzić. Uczucia, zamiary, myśli, pragnienia i przekonania to stany psychologiczne, które regulują nasze zachowania i działania.

Im ta zdolność jest wyższa, tym po prostu szybciej i łatwiej jest nam „dogadać się” z samym sobą i z innymi, ściślej to ujmując- zrozumieć to słynne „DLACZEGO?” ktoś coś zrobił czy powiedział czy „DLACZEGO?” my sami coś powiedzieliśmy, zrobiliśmy.

Cały wyżej opisany proces jest w psychologii nazywany MENTALIZACJĄ, a zdolność do niej jest określana jako właśnie funkcjonowanie refleksyjne czy odblaskowe.

Funkcjonowanie refleksyjne rozwinięte na wysokim poziomie sprzyja:

– zawieraniu, utrzymaniu dobrych i satysfakcjonujących relacji,

– regulowaniu, trzymaniu i doświadczaniu własnych emocji.

Jest to równie ważne dla mężczyzn, jeżeli chodzi o przejście do stania się Ojcem. Czasami reprezentacja mentalna może być dla nich trudniejsza, ponieważ nie podlegają takim samym zmianom fizycznym jak kobiety w ciąży. Dla nas jest to ciut bardziej naturalne. Wiele z naszych zachowań w stosunku do dziecka jest sterowane hormonami, jak np. uczucie miłości do dziecka, dzięki okołoporodowej fali oksytocyny. Ojcowie wiele zachowań wykształcają na drodze m.in. uczenia się, obserwacji.

Macierzyństwo z wyobrażeń może różnić się, od tego jakie będzie później.

Macierzyństwo w rzeczywistości, często będzie wypełnione nieuświadomionymi zachowaniami.

Dlatego wgląd siebie, zastanowienie się nad swoimi myślami, przekonaniami, zadawanie sobie pytań dlaczego tak pomyślałam, po co tak zrobiłam, dlaczego tak powiedziałam jest bardzo ważne. Już nie tylko dla dobra nas samych.

Być może jesteś właśnie w ciąży i zastanawiasz się nad powierzeniem swoich nurtujących myśli psychologowi?

Chcę Ci bardzo mocno pogratulować Twojej świadomości.

Dobrze jest zacząć psychoterapię w czasie, gdy spodziewasz się narodzin dziecka. Jest to jeden z najlepszych momentów w życiu.

Dlaczego?

Ciąża to szczególny czas uaktywnienia wielu podświadomych procesów, które po cichu folgują w naszych głowach. Dzięki wspomnianej przeze mnie reorganizacji uruchamia się w nas wiele myśli, schematów w naturalny sposób. Jest to zatem pod kątem terapeutycznym wspaniały okres, bo nad wieloma aspektami można łatwiej pracować, gdyż są „na powierzchni”.

Osobowość Mamy, (Taty także) jest wtedy najbardziej skłonna do zmian.

A o to nam właśnie chodzi, prawda? Aby było nam łatwiej myśleć, nie boje się ująć żyć, a niektórzy z nas mogli by ponadto rzec, że w ogóle oddychać.

W czasie, gdy kobieta nosi pod sercem nowe życie/życia, lepiej i mocniej odbiera bodźce emocjonalne. Plastyczność postaw w tym czasie sprzyja szybszemu i łatwiejszemu przepracowaniu kłębiących się w środku trudności.

Według profesor Doroty Kornas- Bieli dobrym kierunkiem jest krótkoterminowa psychoterapiia skoncentrowana na rozwiązaniu np. specyficznego konfliktu lub urazu, który leży u podłoża trudności w przebiegu ciąży m.in. o charakterze psychicznym czy psychosomatycznym.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo dostać się do takiego specjalisty korzystając z NFZ. Aktualnie, dzięki dobrodziejstwu Internetu możesz skorzystać z usług psychologa, psychoterapeuty online. Taka forma konsultacji uzyskuje wysoką skuteczność oddziaływania jak wizyta na żywo w gabinecie specjalisty i potwierdzają to badania naukowe. Wiąże się to z inwestycją finansową, ale taką, która zaprocentuje w przyszłości na Twoją korzyść.

Rozumiem, że możesz obawiać się będąc w ciąży konfrontacji z trapiącymi myślami i uczuciami, trudnymi wspomnieniami, doświadczeniami w trosce o rozwój dziecka. Specjalista natomiast dostosuje przekaz terapeutyczny do Twojej sytuacji, abyś proces terapii przeszła łagodnie i był to dla Ciebie konstruktywny, budujący czas.

Mam nadzieję, że ten wpis wesprze decyzję wielu z Was do tego, iż warto poszukać profesjonalnej pomocy psychologicznej, by zwyczajnie zaopiekować się swoim zdrowiem psychicznym, które jest tak samo ważne, jak fizyczne. A jako psycholożka twierdzę, że i nawet ciut ważniejszym, bo jest motorem do zachowań prozdrowotnych, podejmowania leczenia i otwartości ku regularnym badaniom stanu zdrowia.

Źródło: D. Kornas- Biela, Psychodynamiczny nurt w psychologii prenatalnej: wybrane problemy z obszaru prokreacji. PRZEGLĄD PSYCHOLOGICZNY, 2003, TOM 46, Nr 2, 179-196

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *